Zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych

AKTUALNOŚCI

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Przewiduje on zniesienie limitu 30–krotności podstawy wpłat w Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz uproszczenie systemu PPK.

Najważniejsze rozwiązania projektu dotyczą rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych (w rozumieniu ustawy o PPK) o osoby:

  • przebywające na urlopach wychowawczych lub 
  • pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Dzięki tej zmianie podmioty zatrudniające nie będą musiały zawierać umów 
o prowadzenie PPK w różnych terminach w związku z powrotem poszczególnych osób do pracy z urlopów związanych z macierzyństwem. 

Kolejną zmianą jest umożliwienie zastosowania podpisu mechanicznego do wezwania podmiotu zatrudniającego do zawarcia umowy o zarządzanie PPK albo do przekazania do Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK. 

Projekt przewiduje także wprowadzenie dodatkowej możliwości informowania uczestników PPK przez zapewnienie im dostępu do systemu teleinformatycznego instytucji finansowej, a w przypadku, gdy będzie to niemożliwe przekazywanie takiej informacji na wniosek uczestnika PPK w postaci papierowej. 

W celu zapewnienia efektywności dokonywanych inwestycji w projekcie wprowadzono dodatkowy warunek pobierania przez podmioty zarządzające PPK wynagrodzenia za osiągnięty wynik w postaci konieczności osiągnięcia stopy zwrotu przez fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub subfundusz – na poziomie nie niższym niż 75% najwyższych stóp zwrotu w ramach funduszy tej samej zdefiniowanej daty.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Przypisy