Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BHP

1 stycznia 1970

NR 14 (Luty 2019)

Ilu pracowników wyznaczyć do udzielania pierwszej pomocy

0 1064

Prowadzę niewielki sklep, w którym większość produktów sprzedaję przez Internet. Pracujemy  8 godzin dziennie – od 9 do 17. Zatrudniam na stałe 6 pracowników.  Ilu pracowników powonieniem wyznaczać do udzielania pierwszej pomocy?

Odpowiedź

W tej sytuacji można postąpić w dwojaki sposób. Można od razu wyznaczyć dwóch pracowników, co w większości przypadków pozwoli na nieprzerwane pełnienia zadań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy w czasie urlopu lub zwolnienia jednego z nich. Druga opcja to wyznaczenie  w ramach zastępstwa innego pracownika do udzielania pierwszej pomocy.

 

Uzasadnienie

Wyznaczenie pracowników do udzielania pierwszej pomocy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w zakresie bhp. Wszystkie działania związane z bhp pracodawca musi konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami. Do działań tych zalicza się m.in. wyznaczanie pracowników do udzielania pierwszej pomocy. Polega ono na wybraniu i podaniu do wiadomości pozostałych pracowników osoby, która w ocenie pracodawcy posiada odpowiednie predyspozycje do wykonywania obok obowiązków typowo zawodowych również czynności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.

Zdecydowanie się na wybór dwóch pracowników, moim zdaniem, jest praktyczniejsze - uwzględniając potrzebę zapewnienia zastępstwa w czasie urlopu czy zwolnień lekarskich. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy i mieści się w ramach jego uprawnień kierowniczych.

W przypadku, w którym pracodawca zdecyduje się na wyznaczenie tylko jednego pracownika wyznaczonego do udzielania pierwszej pomocy, na czas jego nieobecności  pracodawca w ramach zastępstwa musi wyznaczyć innego pracownika i niezwłocznie podać tę informację do wiadomości ogółu zatrudnionych. Z przepisów nie wynika, aby pracownik taki musiał się legitymować szczególnymi kwalifikacjami, poza uzyskanymi w czasie szkoleń bhp.

 

Podstawa prawna: art. 167, art. 2071 § 1 pkt 3, § 2, art. 2091 § 1 pkt 2, § 2-3, art. 237, art. 23711a § 1 pkt 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).