Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BHP

1 marca 2018

Pracownik biurowy bez szkolenia okresowego może pracować

0 909

Pracownik zatrudniony w biurze nie odbył szkolenia okresowego. Czy w tej sytuacji pracodawca może go dopuścić do pracy?

ODPOWIEDŹ

Nie ma przepisów zabraniających dopuszczenia do pracy pracownika biurowego, który nie odbył szkolenia okresowego. W interesie pracodawcy leży jednak zadbanie o ty, by przeszedł je jak najszybciej.

UZASADNIENIE

Szkolenia okresowe w przypadku pracowników administracyjno- biurowych przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 6 lat. Paragraf 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy stanowi, że ma ono na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności posiadanych przez pracownika w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

W ten sposób ustawodawca jednoznacznie daje do zrozumienia, że podstawowe znaczenie ma nie szkolenie okresowe, ale szkolenie wstępne bo to w jego trakcie zatrudniony nabywa niezbędną wiedzę dotyczącą BHP.

Fakt, że zatrudniony odbył szkolenie wstępne a później nie utrwalił swojej wiedzy w czasie szkolenie okresowego nie może oznaczać zakazu dopuszczenia pracownika bez szkolenia okresowego do pracy.

Co nie oznacza, że ten fakt pozostanie bezkarny. W przypadku ewentualnej kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy należy spodziewać się nakazu obligującego pracodawcę do zapewnienia pracownikom bez szkoleń okresowych ugruntowania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nieprawidłowości takie zostaną też uwzględnione w przygotowanym przez PIP protokole pokontrolnym.

Dlatego w najlepiej pojętym interesie pracodawcy leży to, żeby pracownik jak najszybciej odbył właściwe dla niego szkolenia okresowe.

Adam Sosnowski

Prawnik

Podstawa prawna: § 14 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z  27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860 z późn.zm.).