Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, należy się odzież i obuwie robocze lub ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego?

ODPOWIEDŹ

Nie, pracownik na zwolnieniu nie wykonuje pracy, więc pracodawca nie ma obowiązku dostarczać mu odzieży lub płacić ekwiwalentu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2377 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca musi dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach w przypadkach:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa

W przypadku pracowników używających własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca ma obowiązek wypłacać ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

WAŻNE: Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, ale za czas faktycznie przepracowany.

Oznacza to, że obowiązek dostarczenia przez pracodawcę pracownikowi odzieży i obuwia roboczego związany jest ściśle ze środowiskiem pracy. Pracownik nie wykonujący pracy (np. przebywający na długotrwałym zwolnieniu lekarskim) nie używa odzieży i obuwia roboczego do świadczenia pracy, a zatem pracodawca w takiej sytuacji nie ma obowiązku przydzielania pracownikom tych środków oraz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego.

Iga Dębińska

Podstawa prawna: art. 237

7

ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917).