W związku z problemami kadrowymi chciałbym, na pierwszy kwartał, skierować pracownika zajmującego się do tej pory pracą w magazynie, do pracy w stolarni. Jego praca polegałaby na obsłudze jednej z maszyn. Czy w związku z tym musi on mieć nowe badania oraz przejść szkolenie bhp?
ODPOWIEDŹ
Tak, pracownik musi odbyć szkolenie bhp. Wynika to z faktu, że jego nowa praca wiąże się z modyfikacją w zakresie warunków pracy oraz sposobu jej wykonywania.
Konieczność skierowania na badania lekarskie zależy od tego, czy na nowym stanowisku będą występowały czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
UZASADNIENIE
Konieczność przeprowadzenia szkolenia bhp wiąże się z faktem, że pierwotne stanowisko pracy przekierowanego pracownika charakteryzuje się innymi warunkami pracy niż drugie stanowisko. Obowiązkiem pracodawcy przed dopuszczeniem pracownika do pracy jest zapewnić mu przeszkolenie w zakresie bhp. Takie szkolenie nie jest wymagane w sytuacji podjęcia przez pracownika pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę.
W opisanym przypadku pracodawca powinien zapewnić pracownikowi przeszkolenie w ramach instruktażu stanowiskowego przed dopuszczeniem go do wykonywania obowiązków na tymczasowym stanowisku pracy. Przeszkolenie powinno być dostosowane do charakteru pracy na stanowisku.
Instruktaż stanowiskowy musi być przeprowadzony przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku m.in. pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.
Natomiast zgodnie z art. 229 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają m.in. pracownicy przenoszeni na inne stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Czynnikiem szkodliwym w procesie pracy jest taki czynnik, którego oddziaływanie na pracującego prowadzi lub może prowadzić do schorzenia. Czynniki uciążliwe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia powstania choroby zawodowej. Mogą jednak powodować pewne utrudnienia w wykonywaniu pracy i wywoływać dyskomfort.
Anna Skoczek
Podstawa prawna: art. 42 § 4, art. 229, art. 2373 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 poz. 917 z późn.zm.); § 2, § 9, § 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 z późn.zm.); § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332 z późn.zm.).