Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BHP

2 sierpnia 2018

Czy potrzebne jest dodatkowe szkolenie BHP telepracownika

0 1021

Nasz pracownik chciałby dwa dni w tygodniu pracować w domu poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Posiada wszystkie niezbędne szkolenia bhp, które przechodzi każdy pracownik w firmie. Czy pracodawca musi jeszcze dodatkowo w jakimś zakresie przeszkolić takiego pracownika, czy wystarczą szkolenia, które pracownik już posiada?

ODPOWIEDŹ

Pracownik świadczący pracę w formie telepracy nie potrzebuje żadnych dodatkowych szkoleń.

UZASADNIENIE

Telepracownikiem jest osoba, która stale wykonuje pracę poza zakładem pracy (w tym przypadku będzie to praca wykonywana regularnie raz w tygodniu). Taki pracownik kontaktuje się z pracodawcą za pomocą technik informatycznych (np. Internetu) i w ten sposób przekazuje wyniki swojej pracy.

Pracownik świadczący pracę w tej formie powinien przejść takie samo szkolenie bhp jak pracownicy wykonujący pracę w siedzibie pracodawcy. W tym przypadku, jeżeli pracownik posiada aktualne szkolenie z zasad bhp na swoim stanowisku pracy, to pracodawca nie musi kierować pracownika na dodatkowe szkolenia.

WAŻNE: Telepracownikom, którzy wykonują pracę, korzystając z Internetu i komputerów, należy zapewnić warunki wymagane na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Muszą więc zostać spełnione wymogi odnośnie do bhp i ergonomii oraz organizacji pracy na takich stanowiskach.

Do obowiązków pracodawcy należy m.in.:

  • przeprowadzenie szkolenia wstępnego i szkoleń okresowych (art. 2373 k.p. oraz § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe; dalej: rozporządzenie) - ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe,

  • zapewnienie odpowiednich warunków wykonywania pracy m.in. przez pokrycie kosztów dostosowania przez pracownika miejsca pracy do wymagań bhp,

  • zapewnienie właściwych, spełniających wymagania określone przez inne przepisy, narzędzi pracy, czyli odpowiednich łączy telekomunikacyjnych, komputera, skanera, telefonu, w tym także stołu, krzesła, podnóżka, oraz ich konserwacja,

  • zaznajomienie z przepisami i zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych prac, w szczególności przez wydanie instrukcji oraz wskazówek w zakresie bhp (art. 2374 k.p.); potwierdza to wyrok NSA z 17 lutego 1999 r. (sygn. akt II SA/Wr 935/98), w którym Sąd stwierdził, że obowiązek wydania przez pracodawcę szczegółowych instrukcji i wskazówek w zakresie bhp na stanowiskach pracy dotyczy wszystkich stanowisk pracy, również tych, które nie wiążą się z wykonywaniem pracy w jednym i tym samym miejscu,

  • dokonanie oceny ryzyka zawodowego oraz poinformowanie pracownika o tym ryzyku oraz zasadach ochrony przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy (art. 226 k.p. oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia),

  • przeprowadzenie oceny warunków pracy z monitorem ekranowym oraz podjęcie działań mających na celu usunięcie stwierdzonych zagrożeń i uciążliwości (§ 5 rozporządzenia).

Pracodawca nie musi:

  • dbać o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy, w których telepracownik świadczy pracę,

  • spełniać obowiązków określonych w Dziale dziesiątym Rozdział III Kodeksu pracy „Obiekty budowlane i pomieszczenia pracy”,

  • zapewniać odpowiednich urządzeń higienicznosanitarnych.

Należy pamiętać, że pracodawca ma prawo kontrolować wykonywanie pracy przez telepracownika w miejscu jej wykonywania (art. 6714 § 1 k.p.).

Jeżeli praca jest wykonywana w domu telepracownika, pracodawca ma prawo przeprowadzać kontrolę:

  • wykonywania pracy,

  • w celu inwentaryzacji, konserwacji, serwisu lub naprawy powierzonego sprzętu i jego instalacji,

  • w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (pierwszą kontrolę dotyczącą bhp przeprowadza się na wniosek telepracownika, przed rozpoczęciem przez niego wykonywania pracy).

WAŻNE: Kontrole te powinny jednak odbywać się za uprzednią zgodą telepracownika wyrażoną na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bądź też podobnych środków indywidualnego porozumiewania się na odległość.

Alicja Milewska

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148 poz. 973); ustawa z 26 czerwca 174 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).