Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy pracodawca powinien zapewnić apteczki w zakładzie pracy?

ODPOWIEDŹ

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy.

UZASADNIENIE

W szczególności pracodawca powinien zapewnić:

  • punkty pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże ryzyko wypadku lub związane z wydzielaniem się par, gazów albo pyłów substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne ze względu na ostre działanie toksyczne;

  • apteczki w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.

WAŻNE: Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinna być ustalona w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Konieczne jest przy tym uwzględnienie rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.

Do obsługi punktów i apteczek, na każdej zmianie powinien być wyznaczony pracownik lub pracownicy, przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy. W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników, którym powierzono ich obsługę. Punkty te muszą być łatwo dostępne a ponadto odpowiednio oznakowane - zgodnie z Polską Normą.

Jeżeli pracodawca nie zapewni odpowiednich środków pierwszej pomocy to inspektor pracy po przeprowadzeniu kontroli ma prawo nakazać ich zapewnienie. Trzeba pamiętać, że osoba odpowiedzialna za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy lub osoba kierująca pracownikami, lub innymi osobami fizycznymi ponosi odpowiedzialność wynikającą z art. 283 § 1 Kodeksu pracy. Oznacza to, że osoba taka za nieprzestrzeganie przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Iga Dębińska

Podstawa prawna: § 44 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz.1650 z późn.zm.); art. 283 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917).